Poznáte to, keď sa pozeráte na veci, ale nevnímate ich. Takto som sa pozerala na sviečky. Videla som ich snáď miliónkrát, svietili na mňa pri rôznych príležitostiach. Vyskakovali na mňa v obchodoch, prekladala som ich hore-dole po byte, ale nikdy som ich nevnímala a nezamýšľala som sa nad nimi... až donedávna... Skrátka to na mňa prišlo a zamilovala som sa do nich, do ich čistoty a vône. Zamilovala som sa do možnosti ich výroby v čisto prírodnej podobe, z prírodných ekologických voskov s pridaním pár kvapiek čistých silíc.

A tak vznikla SVIECA, minimalistická ekologická varianta sviečok pre všedné, aj nevšedné chvíle. Všetky sviečky sú ručne odlievané v mojej dielničke. Niektoré poháriky sú recyklované a môžete ich znovu použiť aj vy.

 

 

Po ponorení sa do problematiky voskov a dopadu na životné prostredie som úplne vylúčila parafín. Ako mnohí už iste viete, je vyrobený priamo z ropy a pri horení vylučuje jedovaté toxíny. Najhorší dopad má však na životné prostredie. Napriek tomu je parafín zatiaľ stále najbežnejšie používaný vosk na sviečky. 

Najčajstejšie používanou variantou je palmový vosk, sójový alebo včelí vosk. Včelí vosk je produkt včiel rovnako ako med a používa sa na výrobu sviečok už od nepamäti. Má charakteristicky medovú vôňu a zlatistú farbu. Má tiež aj mnoho výhod ako sú krásna medová vôňa a pomalé horenie, jeho pálením sa napríklad čistí vzduch, no nezvyknú sa do neho pridávať vonné silice a preto pre pridanie obľúbenej vône siahneme po palmovom alebo sójovom vosku. 

Palmový vosk je prírodným voskom a pochádza z palmového oleja, predovšetkým z paliem pestovaných v juhovýchodnej Ázii. Väčšina paliem pochádza teda z Malajzie a Indonézie. Palmový vosk má tiež mnoho kvalít, no problém je však v tom, že väčšina palmového oleja sa bohužiaľ pestuje a zbiera neudržateľným a deštruktívnym spôsobom, čo spôsobuje zmätok v miestnom ekosystéme, spoločenstvách a klíme. Poľnohospodári paliem spaľujú a ťažia starodávne lesy o tisíce akrov denne. Jediná šanca by tu bola, ak by vosk pochádzal z paliem z kontrolovaného hospodárstva.

Sójové sviečky sú vyrobené z oleja extrahovaného zo sójových bôbov, ktorý je prírodným a 100% obnoviteľným zdrojom. Takéto sviečky neprodukujú škodlivý dym. Pálenie sviečok vyrobených zo sóje je teda pre zdravie neškodné a sójový vosk je biologicky odbúrateľný. Jediný problém vidím tom, že sója je z prevažnej väčšiny geneticky modifikovaná, postrekovaná a hnojená. Ekologickou variantou je sójový vosk z bôbov z kontrolovaného hospodárstva, ktoré sú pestované v mnohých regiónoch miestnymi farmármi. Kde nie sú použité žiadne nežiaduce faktory ovplyvňujúce ekologickosť tohto vosku a ideálne pestované a vyrábané v EU (kvôli čo najmenšej ekologickej stope)

Mojím veľkým favoritom medzi voskami sa stal kokosový vosk. Vzniká prirodzeným spôsobom a to procesom hydrogenácie, rovnako ako sójový alebo iné rastlinné vosky. Veľké plus je v tom, že sa kvôli nemu nevyklčujú žiadne lesy, neobsahuje žiadne živočíšne produkty ani GMO produkty, ani žiadne pesticídy, herbicídy a toxické materiály, je to vosk priamo z kokosových orechov. Pri horení nevylučuje žiadne škodlivé látky a doba horenia je dlhšia až o 50 % oproti parafínu. Je úplne bez arómy a teda ideálny vosk na pridanie čistých esenciálnych olejov.

Čistý kokosový vosk je však pomerne mäkký, preto je ho na výrobu sviečok potrebné kombinovať s inými tvrdšími voskami. Ja ho kombinujem so sójovým, alebo repkovým voskom, ktorý má také isté vlastnosti (mínusy aj benefity ako sójový vosk). Väčšinou však už v zakúpenej zmesi máte tieto prímesy a môžete smelo vyrábať :)

Ak ste dočítali až sem, tak vás zrejeme táto problematika zaujíma :) Preto pri výbere sviečok dbajte na zloženie vosku. Pokiaľ na obale nie je uvedený druh vosku, jedná sa s najväčšou pravdepodobnosťou o parafín. Ak si chcete vychutnať čaro plameňa v spojení s krásnou vôňou bez pochybností akú ekologickú stopu majú za sebou sviečky, vyberajte prírodné ekologické vosky a dajte prednosť kvalite pred kvantitou.